cassubiavisuales2017-13

Cassubia Visuales 3 – podsumowanie konkursu

8 lipca 2017 odbył się wernisaż otwierający wystawę Cassubia Visuales 3.

„Trendem tegorocznej edycji Cassubia Visuales, było nałożenie wzoru kaszubskiego na różnorakie tekstylia oraz prace nawiązujące stricte do współczesności poprzez temat telefonu komórkowego. Pierwsze miejsce zdobyła praca, która najbardziej odwzorowała założenia konkursowe – mianowicie – przetworzyła wzór kaszubski. Miejsce to – pierwsze – zajęła Agata Stachowiak z Poznania. Drugie miejsce po raz pierwszy zajęła 17-latka, uczennica liceum plastycznego z Zielonej Góry – Klaudia Malajka. Trzecie miejsce, z plakatem tryptykiem, zajęła Kaszubka mieszkająca na co dzień w Holandii – Gracjana Pòtrëkùs. Wyróżnienie otrzymała Liliana Dmytrek z Bytomia, która w swoim plakacie zawarła miłość do psów rasy pomeranian jak i do samych Kaszub” – tak opisuje trzecią edycję konkursu, jego inicjatorka – Paulina Piotrowska.

Przewodnicząca jury – Marta Flisykowska na temat oceny prac wypowiada się następująco: „Jury postanowiło docenić prace w których autor  odważył się przełamać stereotypy, zaryzykować choćby drobnym odchyleniem od obecnego wzorca . Doceniony również został warsztat oraz sposób prezentacji prac (…) Aby móc interpretować lub tworzyć nowe wzory  warto w  tym celu warto sięgnąć po źródła odnieść się do lokalnej kultury, natury ale również  uwzględnić współczesność”.

8 lipca 2017 odbył się wernisaż otwierający wystawę Cassubia Visuales 3. Już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji! Wystawę pokonkursową można oglądać do końca lipca 2017, następnie przeniesiona zostanie do Muzeum w Wejherowie, jesienią do Domu Kultury Janowo w Rumi.