XXIV MIEJSKI KONKURS BOŻONARODZENIOWY

Dnia 18.12.2018r. jury w składzie: przewodniczący Tomasz  Wiśniewski, Dorota Dobrzyńska (MDK), Bogdana Gołojuch, Brygida Śniatecka (Stowarzyszenie Kunszt), Karolina Bochan, (Rada Miasta) oceniło prace nadesłane na konkurs bożonarodzeniowy i przyznało 59 nagród i wyróżnień.Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa nr 3, Miejski Dom Kultury w Redzie i Parafia Św. Wojciecha w Ciechocinie.

Na konkurs napłynęła rekordowa ilość prac – łącznie 455. Wśród najpopularniejszych kategorii znalazł się wizerunek Św. Mikołaja (128 prac) i szkatułka na biżuterię z motywem świątecznym (162 prace). Ponadto zgłoszono do konkursu 73 bałwanki, 62 biało - czerwone bombki na choinkę i 30 szopek rodzinnych.


Jury w ocenie prac brało pod uwagę oryginalność, stosowane materiały i samodzielność wykonania ozdób (w przypadku szkatułek). Konkurs odbywał się już po raz 24, a w przyszłym roku odbędzie się jego 25 jubileuszowa edycja. Postanowiono w br. powrócić do koncepcji szopki rodzinnej, gdyż ta forma mobilizuje całą rodzinę do wspólnej pracy twórczej i wpisała się już w tradycję miejskich konkursów świątecznych.


Najciekawszą szopkę z tradycyjnymi figurkami wykonał Krystian Byczkowski z kl.2d SP3 oraz rodzina Glinieckich z SP4 z fotografiami szopek z różnych zakątków i zdjęciami rodzinnymi. Trzecie miejsce zajęła szopka Piotra Perszona kl.1b z SP nr 5. Wśród  bałwanków przeważały formy z tworzyw, papieru lub tkaniny wypełnione granulatem. Nagrodzone zostały bałwanki Nadii Lewna z SP2 (I miejsce), Zuzanna Szeląg z przedszkola „Chatka Puchatka”(II miejsce) i Amelii Skurtys z SP3 (III miejsce). Najtrudniejsze zadanie miało jednak jury przy wizerunkach Św. Mikołaja, gdyż wszystkie były bardzo ciekawe i bardzo starannie wykonane. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła Laura Bielak kl.1a z SP3, II miejsce Marta Szcześniak kl.1a z SP3, III miejsce Julia Krampa z kl.1b z SP3.
Pierwszą nagrodę w kategorii szkatułka na biżuterię jury wybrało jednogłośnie. Jest to praca Julii Magrian z kl.5a SP3 wykonana z piernika i czekolady. Drugą nagrodę otrzymał Konrad Wasiuta kl.4a SP3 za szkatułkę ze Św. Rodziną pokrytą nasionami. Trzecią Nikola Grzenia z kl.5b SP3.
Ostatnia kategoria - bombka choinkowa w biało-czerwonych barwach, wpisała się w obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Choinka szkolna została ustrojona dwukolorowymi bombkami. Niektóre prace drobiazgowo odwzorowywały orła z godła Polski, inne fantazyjnie łączyły elementy dwóch kolorów i różnych tworzyw.
Bombka Dominiki Konik kl.VIIb z SP3 (I miejsce) została wykonana z niezwykłą precyzją, z bardzo drobnych kuleczek krepy. II miejsce zajęła bombka Michała Wolskiego kl.7b z SP3, III miejsce praca Mai Wieczorek kl.7a z SP3. Do ciekawszych pomysłów należała bombka – samochód Mateusza Nastałego z kl.7a SP3.


Tegoroczny konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem w miejskich szkołach i przedszkolach. Tematy zaproponowane przez organizatora okazały się ciekawe dla dzieci i młodzieży, dlatego ufundowano 3 dodatkowe nagrody dla uczestników konkursu. Gratulujemy nagrodzonym i mamy nadzieję że w przyszłym roku konkurs bożonarodzeniowy będzie cieszył się nadal niesłabnącym zainteresowaniem.

tekst: Beata Zawal - Brzezińska
foto: Fabryka Kultury